Probiotyki, czyli jak wzmocnić organizm po chorobie?

Probiotyki, czyli jak wzmocnić organizm po chorobie?

Choroba dotyczy każdego z nas, jest to ogromne wyzwanie dla naszego organizmu. Dodatkowo stosując antybiotyki, które mają pomóc nam w walce z chorobą, osłabiamy i niszczymy naszą florę bakteryjną. Flora bakteryjna składa się z pożytecznych bakterii probiotycznych, które mają za zadanie m. in. ułatwiać trawienie pokarmów, utrzymywać równowagę kwasowo-zasadową, czy też syntezować niektóre z witamin. Podczas długotrwałego przyjmowania antybiotyków mogą pojawić się takie dolegliwości jak biegunki, czy zaparcia, a to w konsekwencji prowadzi do niedoboru witamin i znacznego osłabienia organizmu. Dlatego też, podczas choroby oraz po chorobie, warto wspomagać swoją florę jelitową i stosować probiotyki, które znajdziemy w każdej aptece, w różnych postaciach.

Co to jest probiotyk?

Probiotyki, inaczej zwane „dobrymi bakteriami” to szczepy drobnoustrojów, żywych kultur bakterii, które są potrzebne do dobrego funkcjonowania naszej flory jelitowej, a co za tym idzie, naszego organizmu. Szczepy tych bakterii możemy znaleźć w niektórych produktach spożywczych oraz w aptekach, jako suplementy diety. Mikroorganizmy te posiadają wiele dobroczynnych właściwości, potwierdzonych licznymi badaniami.  Najczęściej jako probiotyki wykorzystywane są bakterie kwasu mlekowego z rodzajów Lactobacillus i Bifidobacterium, jednakże czasem wykorzystuje się też te z gatunków Escherichia i Bacillus, a także drożdże Saccharomyces cerevisiae ssp boulardi. Co jest istotne, nie wystarczy aby mikroorganizm należał do bakterii mlekowych, aby mógł być tą „dobrą bakterią”.

Jak wzmocnić organizm po chorobie?

Po chorobie nasz organizm jest bardzo osłabiony, a gdy dodatkowo zażywaliśmy antybiotyki to koniecznie musimy odbudować naszą florę bakteryjną. Podczas antybiotykoterapii bakterie w naszych jelitach ulegają znacznemu wyniszczeniu i osłabieniu. Najlepszym sposobem na jej odbudowanie jest zastosowanie probiotyków. Na rynku jest wiele dostępnych produktów tej kategorii. Możemy wybierać, czy chcemy probiotyki w kapsułkach, czy może wolimy probiotyki w kroplach. Oczywiście mamy do wyboru też wiele innych możliwości jak np. proszek, saszetka, ampułka, tak naprawdę co komu najbardziej odpowiada. Badania wykazują, że stosowanie probiotyków powoduje zmniejszenie ilości zakażeń bakteriami odpornymi na stosowanie antybiotyków. Co oznacza, że bakterie probiotyczne przyczyniają się do hamowania rozwoju opornych patogenów. Po chorobie bardzo ważna jest też dieta.

probiotyk w tabletkach
Probiotyk w tabletkach pozwoli nam szybciej wrócić do formy po chorobie

Osoba po chorobie powinna spożywać pełnowartościowe i nieprzetworzone produkty. Produkty fermentowane zawierają wiele żywych kultur bakterii, a więc powinniśmy wybrać takie, zamiast tych pasteryzowanych. Jednakże największą rolę odgrywają tutaj probiotyki, które powinniśmy zażywać po chorobie, aby odbudować naszą florę bakteryjną i wspomóc organizm w powracaniu do pełnej sprawności.

Naturalne probiotyki

Naturalne probiotyki to takie produkty, w których znajdziemy szczepy dobroczynnych bakterii powstałe w sposób naturalny, głównie podczas procesu fermentacji. Takimi probiotykami są np.:

Naturalna kapusta kiszona – jest ona poddawana naturalnemu procesowi fermentacji, dzięki czemu znajdziemy w niej dobre bakterie, ale tylko wtedy, gdy spożywamy ją na surowo.

Ogórki kiszone – również są źródłem dobroczynnych bakterii, ale również wtedy, kiedy nie są poddawane obróbce termicznej, wówczas stracą swoje wspaniałe właściwości.

Kefir, jogurt naturalny lub kwaśne mleko – kolejne źródło probiotyków, fermentowane przetwory mleczne, kupując je należy wybierać te w pełni naturalne

Zakwas chlebowy – to niesamowicie zdrowy i zawierający probiotyki napój, dawniej ludzie sięgali po niego w celu usprawnienia działania układu pokarmowego

Zakwas buraczany – dostarcza do naszego organizmu pożyteczne bakterie oraz wiele cennych witamin; zakwas ten działa krwiotwórczo, reguluję pracę jelit o raz poprawia funkcjonowanie organizmu

probiotyk w kroplach
Probiotyk może również występować w kroplach

  Leki na wzmocnienie organizmu po chorobie.

Czym powinniśmy się kierować przy wyborze probiotyku? Na pewno tym, dla kogo jest skierowany, w tym momencie możemy znaleźć suplementy diety skierowane do kobiet w ciąży, do noworodków, niemowląt czy też dzieci. Znajdziemy również takie bez laktozy, czy glutenu np.: „Latopic”, „Lactibiane” lub „SymbioLactPur”. Kolejną rzeczą jest to jakie i ile bakterii zawiera dany probiotyk, w internecie wpisując nazwę leku bez problemu możemy znaleźć takie informacje. Tak naprawdę, im więcej bakterii probiotycznych, tym lepiej dla naszego organizmu.
 
Na rynku mamy wiele dostępnych probiotyków, dla dzieci zdecydowanie nadadzą się probiotyki w kroplach, ponieważ są łatwe do połknięcia. W aptece możemy znaleźć np.:

Krople „Multilac Baby”, są one przeznaczone dla noworodków, niemowląt i dzieci
„Dicoflor” krople
„Acidolac Baby” krople

Jednak dla dorosłych najlepszym rozwiązaniem będą probiotyki w tabletkach, są tańsze, a dzięki kapsułce, łatwe do połknięcia. Przykładowo znajdziemy:

„ProbioHepa”
„Multilac”
„Lactinova mama” – kapsułki przeznaczone dla kobiet w ciąży oraz karmiących piersią

Dodaj komentarz

Close Menu