Skuteczna regeneracja stawów po sezonie letnim

Skuteczna regeneracja stawów po sezonie letnim

Bolące stawy to dolegliwość, z którą miał do czynienia prawie każdy człowiek. Niemal każdy z nas któregoś ranka obudził się z bolącym kolanem, barkiem, każdy odczuwał bóle kolan po długim staniu lub wysiłku fizycznym. Jeżeli dolegliwości pojawiają się sporadycznie i są spowodowanym nadmiernym wysiłkiem, nie ma powodu do obaw. Jednak, gdy ból stawów jest silny, pojawia się często, warto wybrać się do lekarza. 

Jakie mogą być przyczyny bolących stawów?

Przyczyn dolegliwości bólowych może być dużo, oto niektóre z nich:

  • nadmiernie obciążenie związane z dużą aktywnością fizyczną
  • nadwaga i otyłość, które mocno obciążają stawy
  • choroby nowotworowe
  • urazy tj. skręcenia, zwichnięcia, 
  • infekcje bakteryjne
  • choroby wirusowe
  • choroby zapalne jelit
  • choroby zwyrodnieniowej stawów
  • choroby reumatyczne

Jak widać, przyczyny mogą być różne, ale najczęściej przyczyną problemów bólowych są choroby zwyrodnieniowe i reumatyczne stawów. Oprócz bólu objawiają się zesztywnieniem stawów, szczególnie rano, czasami występują problemy w poruszaniu się, obrzęk lub zaczerwienienie. Jeżeli wizyta u lekarza nie ujawni innych przyczyn, warto spróbować samemu zregenerować stawy. Stawy obciążone są zwłaszcza po okresie letnim, kiedy to aktywność fizyczna jest zwiększona, uprawiamy więcej sportów, chodzimy, wspinamy się.

odbudowa chrząstki stawowej
Odbudowa chrząstki stawowej niekiedy jest konieczna

Najczęściej powodem występowania dolegliwości jest osłabiona chrząstka stawowa, czyli delikatna tkanka łączna. Jest mało zmineralizowana i  słabo podlega procesom naprawy.

Jak skutecznie zregenerować stawy po sezonie letnim?

Aby zająć się regeneracja stawów po sezonie letnim, należy znaleźć przyczynę problemów ze stawami. Jest kilka sposobów, które pomogą wzmocnić stawy i odbudować chrząstkę stawową. 

Dieta – jest to podstawowa metoda, która może pomóc wzmocnić tkankę stawową. Warto, aby dieta była zbilansowana, zawierała dużo witamin i minerałów. Jej podstawą powinny być mało przetworzone, jak najbardziej naturalne produkty. Należy zrezygnować z produktów mocno przetworzonych, mocnej kawy, herbaty i alkoholu. Dieta dobra dla stawów to duże ilości nabiału, który zawiera cenne białko. Białko jest budulcem chrząstki stawowej. Ważny jest błonnik, zawarty w pełnoziarnistym pieczywie, kaszach, ryżu i warzywach strączkowych.

Błonnik przyczynia się do produkcji mazi stawowej, a wymienione produkty zawierają dużo witamin z grupy B. Wskazane są ryby, które są cennym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Kwasy poprawiają ruchomość stawów oraz nasilają wytwarzanie hormonów tkankowych łagodzących procesy zapalne. Dobrze skomponowana dieta pomoże pozbyć się również nadwagi, która może być przyczyną np. bólu stawów kolanowych.

Odpowiednia waga powoduje, że stawy nie są narażone na nadmierne obciążenia, które jest przyczyną chorób zwyrodnieniowych. Nadwaga powoduje przeciążenie stawów, prowadzi do mechanicznych uszkodzeń chrząstki stawowej.

ból stawów kolanowych
Co robić gdy odczuwamy ból stawów kolanowych ?

Aktywność fizyczna – aktywność fizyczna jest niezbędna, aby wzmocnić stawy po sezonie letnim. Ale warto zadbać, aby była na umiarkowanym poziomie, nie powodowała nadmiernego obciążenia stawów. Na pytanie, jak wzmocnić stawy, jaki sport jest dobry, fizjoterapeuci polecają nordic walking, spacery, jazdę na rowerze, basen, jogę, pilates.

Należy wybrać taką aktywność, która będzie sprawiać przyjemność, a jednocześnie spowoduje wzmocnienie kolan i innych stawów. Trzeba pamiętać o rozgrzewce na początek ćwiczeń i rozciąganiu na zakończenie. Dzięki temu stawy nie będą boleć. 


Suplementy diety – jest kilka substancji, które pomagają wzmocnić stawy. Jest to między innymi kolagen, chondroityna glukozamina, kwas hialuronowy, witaminy C, D, E. Kolagen jest białkiem, które stanowi materiał budulcowy tkanki chrzęstnej. Można go dostarczać w sposób naturalny, jedząc galaretki, golonki itp., można również zażywać suplementy zawierające ten składnik. Glukozamina pomaga łagodzić dolegliwości bólowe, sprzyja regeneracji stawów.

Kwas hialuronowy to składnik, który naturalnie występuje w tkankach chrzęstnych oraz w płynie maziowym. Zmniejsza tarcie między chrząstkami, w ten sposób chroni je przed uszkodzeniami. Suplementacja kwasem może przywrócić właściwości płynu maziowego i poprawić ruchomość stawów. Kwas hialuronowy można również podawać bezpośrednio do stawów. Jednak zabieg musi przeprowadzić doświadczony lekarz, trzeba go regularnie powtarzać. Chondroityna to substancja, która wypełnia przestrzenie międzykomórkowe w tkankach łącznych. Działa w połączeniu z kwasem hialuronowym, zwiększa wytrzymałość i sprawność stawów, powoduje odbudowę  chrząstki stawowej.

Jak widać, sposobów na regeneracje stawów po sezonie letnim jest bardzo dużo. Stosując się do nich, można wzmocnić stawy i mięśnie, uelastycznić je oraz spowodować, że dolegliwości bólowe ustąpią. Ważne, aby zmienić tryb życia na zdrowy, na stałe, a nie tylko wtedy, gdy wystąpią problemy ze stawami. Zdrowa dieta, regularna, dobrze dobrana aktywność fizyczna i suplementacja powinny na stałe wpisać się w codzienne życie. Inaczej dolegliwości i problemy ze stawami powrócą, a z czasem będą się pogłębiać.

Dodaj komentarz

Close Menu