Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka czyli uczeń na 5-tkę

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka czyli uczeń na 5-tkę

Kiedy patrzymy na dzieci i na ludzi, jako całość, łatwo zauważyć, że wszyscy mają indywidualne różnice w funkcjonowaniu mózgu. Rodzice widzą je codziennie u swoich dzieci. Jedno dziecko pamięta wszystko, co mu powiedziano, a inne dosłownie po minucie już nie pamięta, na przykład, nazwy użytkownika i hasła, które mu podano. Brak koncentracji u dziecka można rozpoznać szybko i podjąć działania, aby je usprawnić.

Problemy z koncentracją u dzieci

   Zdolność do planowania i regulowania zachowania, zmieniając reakcję w zależności od kontekstu sytuacji, jest procesem związanym z trudnościami w skupieniu uwagi, znanym również, jako funkcje wykonawcze. Funkcje wykonawcze obejmują również zdolność do regulowania emocji, dokonywania właściwych wyborów, rozwiązywania problemów, elastyczności, organizacji i dobrej komunikacji.

   Funkcje wykonawcze odgrywają kluczową rolę nie tylko w wykonywaniu określonych zadań, na przykład zapewniając możliwość zaplanowania pracy domowej z wyprzedzeniem, co pozwala na dotrzymanie dokładnie wyznaczonego czasu, ale także odgrywają rolę w określaniu, jak dzieci odniosą sukces w szkole, w pracy i w innych rolach społecznych przez całe życie.

   Według niektórych naukowców funkcje mózgu wykonawczego są potężną prognozą wyników w nauce. Co więcej, naukowo udowodniono, że można znacznie poprawić funkcjonowanie mózgu i odpowiednio funkcje wykonawcze. Dla rodziców oznacza to, że jeśli dziecko ma jakiekolwiek trudności w domu lub w szkole, które są (przynajmniej częściowo) oparte na opóźnieniu lub odchyleniu w tych funkcjach, może rozwinąć te opóźnione umiejętności poprzez szkolenie i praktykę. Wzmocnienie funkcji wykonawczych pozwoli dziecku odnieść większe sukcesy w nauce, lepiej radzić sobie z codziennymi problemami i znaleźć wspólny język z innymi dziećmi, co doprowadzi go do bardziej satysfakcjonującego życia.

jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka
Dobra pamięć i koncentracja u dziecka umożliwi mu efektywniejszą naukę w szkole

Jak poprawić koncentrację u dziecka poprzez ćwiczenia i zabawę?

   Można pomóc dziecku rozwijać umiejętności poprzez ćwiczenia treningowe mózgu lub jeszcze lepiej, poprzez zabawę. Podczas zabawy dzieci uczą się w bardziej naturalny sposób. Gra angażuje dziecko, jako całość i tym samym intensyfikuje proces uczenia się. Praktyka jest również bardzo ważna. Za każdym razem, gdy powtarzany jest określony model zachowania, wzmacnia funkcjonowanie mózgu, co oznacza, że pozwala dziecku następnym razem odnieść większy sukces i zwiększyć produktywność w swoich przejawach.

   Proces rozwijania funkcji wykonawczych nie różni się niczym od nauki jazdy na rowerze lub opanowania umiejętności recytowania alfabetu. Najważniejsze jest, aby podczas niwelowania zaburzenia koncentracji u dzieci było to zabawne i ekscytujące, a będzie można zobaczyć, jak poprawia się pamięć dziecka i zdobywa nowe umiejętności. Poniżej opisano sześć różnych czynności, które wskazują jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka. Można wykonać je z dzieckiem w celu promowania zdrowego rozwoju jego mózgu i ostatecznie poprawy szeregu kluczowych funkcji wykonawczych. Nawiasem mówiąc, te ćwiczenia nie tylko pomagają dzieciom, są również skuteczne dla dorosłych.

Oddychanie na poprawę koncentracji i pamięci u dziecka

   Trening przenoszenia oddechu na wszystkie części ciała to praktyka głębokiego oddychania pomaga poprawić pamięć, koncentrację i kontrolę emocjonalną. Dzieci uwielbiają to robić, co oznacza, że można to robić częściej. Można je wykonywać w pozycji siedzącej, ze skrzyżowanymi nogami lub w pozycji na brzuchu. Po pierwsze, należy pozwolić dziecku oddychać spokojnie i równomiernie.

  Następnie trzeba powiedzieć dziecku „wyobraź sobie, że twój oddech porusza się po całym ciele, jak w windzie. Aby uruchomić windę, musisz oddychać przez nos. Wydychaj całe powietrze, które masz. Następnie zacznij wdychać i pozwól, aby winda (z oddechem) powoli podniosła się do poziomu klatki piersiowej. Trzymaj go tam. Teraz ponownie wydychaj całe powietrze. Zrób wdech, aby twoja winda wspięła się już na najwyższe piętro, przez gardło do twarzy i czoła. Trzymaj go. Zrób wydech i poczuj, jak wraz z wydechem ta winda usuwa wszystkie twoje problemy i obawy w dół przez klatkę piersiową, brzuch, nogi, a następnie przez drzwi windy i całkowicie poza twoje ciało. ”

Jak poprawić koncentrację dziecka poprzez trening mózg/ciało?

   Ludzki mózg i ciało są częścią wspólnej całości. Zatem aktywność fizyczna jest dla nich niezbędna. Kiedy trenuje się je w tym samym czasie, w rzeczywistości pomagamy różnym funkcjom mózgu aktywniej współdziałać i utrzymywać stan synchronizacji. Ważne jest, aby zrozumieć, że koordynacja ruchów jest funkcją zarówno mózgu, jak i naszego ciała. Poniższe ćwiczenia pomagają zintegrować kluczowe funkcje mózgu, dzięki czemu są bardziej wydajne i wpłyną na poprawę koncentracji dziecka.

Poruszanie palcami. To ćwiczenie bardzo pomaga w koordynacji. Dzieci w każdym wieku mogą łatwo nauczyć się go wykonywać. Każdego ranka, zanim dziecko wstanie z łóżka, należy je poprosić, aby powoli poruszało wszystkimi palcami w górę i w dół, a następnie tylko dwoma kciukami.

Ruch ręki. Należy poprosić dziecko, aby spróbowało zrobić coś ze swoją pierwotną ręką. Jeśli jest praworęczne, pozwól mu użyć lewej, a jeśli jest leworęczny, to użyć jego prawej ręki, na przykład, ”napisz coś, ubierz się lub użyj łyżki lub widelca podczas jedzenia”.

Poruszanie się ukośnie. Można wykonać to proste ćwiczenie ze swoim dzieckiem. W pozycji siedzącej należy dotknąć prawym łokciem lewego kolana. Wykonać to ćwiczenie pięć razy, a następnie wykonać lewym łokciem do prawego kolana. Powtórzyć kilka razy.
Inna opcja: można zrobić „młyn”. W pozycji stojącej, rozstawione szeroko stopy, naprzemiennie dotykają lewej ręki prawą ręką i odwrotnie. Powtórzyć kilka razy.
Opanowanie kluczy. Nauka gry na pianinie jest jednym z najlepszych sposobów na poprawę procesów integracyjnych mózgu. Korzystając z wideo szkoleniowego, szeroko prezentowanego w Internecie, można opanować grę nawet w domu.

zaburzenia koncentracji u dziecka
Zaburzenia koncentracji u dziecka negatywnie wpływa na jego proces uczenia się

Jak poprawić pamięć i koncentrację u dziecka – zgadywanki?

   Ćwiczenia poprawiające pamięć i koncentrację są ważne dla nas wszystkich. Dla małych dzieci można zaoferować następującą grę: „weź zabawki i ustaw je w rzędzie. Pozwól dziecku spojrzeć na nie i zapamiętać. Następnie przykryć je czymś i wyjąć jedną z zabawek, (aby dziecko nie widziało). Zadaniem dziecka jest nadanie nazwy zaginionej zabawce. Można również zaprosić go do zapamiętania krótkiej listy znanych obiektów w domu. Niech spróbuje zapamiętać je w kolejności bezpośredniej i odwrotnej.

   Starszym dzieciom i młodzieży można zaoferować tę grę: „połóż przed nimi wszystkie znalezione przedmioty, daj 15 sekund na zbadanie, a następnie zabierz je poza zasięg wzroku. Pozwól swojemu dziecku spróbować zapamiętać te obiekty, a ty obliczysz, ile udało mu się wymienić w procentach. Zacznij od piątej, a gdy dziecko nauczy się, jak wykonać zadanie, zwiększ ich liczbę”. Można także ćwiczyć pamięć słuchową, sugerując powtórzenie na głos serii losowych liczb lub słów. Zacząć od zaledwie 2 lub 3, a także pracować, aby zwiększyć ich liczbę.

Na problemy z koncentracją u dzieci wieczorne gry rodzinne

   Granie w gry w warcaby i szachy, a także gry karciane, domino itp. Dzieci uczą się rozwiązywania problemów, planowania i współpracy (na zmianę i przezwyciężać frustrację). Inne gry planszowe, takie jak na przykład Monopol, również są do tego świetne. Gry, w których gracze na zmianę wyjmują bloki z podstawy wieży i kładą je, dzięki czemu wieża jest wyższa i mniej stabilna, poprawiają uwagę, koncentrację, koordynację i cierpliwość.

  Kolejnym plusem jest to, że wszyscy lubią gry współpracy bez wyjątku i pomagają wzmocnić więzi rodzinne.Trzeba spróbować zorganizować taką wspólną rozrywkę przynajmniej raz w tygodniu, a będzie można zobaczyć, jak pozytywnie wpłynie to na koncentrację dziecka. Można grać w gry edukacyjne online. Istnieje wiele witryn oferujących darmowe gry, które oprócz tego, że są zabawne i interesujące, umożliwiają zdobycie szerokiej gamy umiejętności. To jest dokładnie „czas na ekranie”, o który rodzice mogą być absolutnie spokojni.

Na brak koncentracji u dziecka – codzienna komunikacja, czyli „triumfy i porażki”

   We współczesnym świecie, z ciągłymi SMS-ami, korespondencją internetową i rozmowami telefonicznymi, pełna komunikacja jest w rzeczywistości zagubioną formą sztuki. Jeśli można codziennie przeznaczyć czas każdemu dziecku na poznanie jego zwycięstw i problemów i podzielić się swoim w odpowiedzi, znacznie poprawi to jego umiejętności komunikacyjne.

   Omówienie sukcesów i trudności może również pomóc w uczeniu się umiejętności rozwiązywania różnych rodzajów problemów. Rodzinny obiad będzie po prostu idealny do tego, poza tym jest to wspaniała tradycja, którą warto rozpocząć i utrzymać. Można także poczytać dziecku książkę i zadać mu pytania dotyczące interesujących punktów fabuły. Omówić wydarzenia, które zostały przeczytane i uczucia, których doświadczyły postacie, pamiętając o uczuciach swojego dziecka, powstających w trakcie czytania, znaleźć jego przemyślenia na ten temat.

   Podzielić się swoimi przemyśleniami i uczuciami. Realizacja wszystkich tych ćwiczeń i działań nie tylko poprawi funkcje mózgu wykonawczego, ale także zbuduje dobre relacje i zmniejszy poziom stresu u wszystkich uczestników, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Dla dziecka zabawa może być pracą niezbędną do pełnego rozwoju. Wspólny trening mózgu przyczyni się do wzajemnego rozwoju.

Dodaj komentarz

Close Menu