Ból gardła w ciąży – jak z nim bezpiecznie walczyć?

Ból gardła w ciąży – jak z nim bezpiecznie walczyć?

Podczas ciąży odporność kobiety jest szczególnie wrażliwa. Co zrobić, gdy przyszła matka jest chora? Warto rozważyć bezpieczne metody leczenia bólu gardła w ciąży. Pojawienie się takiego objawu podczas połykania często powoduje wiele niepokoju u przyszłych matek. Nie jest to zaskakujące, ponieważ każda infekcja wirusowa przechodzona przez kobietę w czasie ciąży może niekorzystnie wpływać na rozwój płodu w macicy. Dlaczego ból gardła występuje podczas ciąży? Co na ból gardła w ciąży zażyć, aby nie zaszkodzić dziecku?

Przyczyny bólu gardła w ciąży

   Podstawowymi przyczynami występowania bólu gardła w ciąży jest przeniknięcie do błony śluzowej gardła bakterii albo wirusów. Bardzo rzadko ból przy przełykaniu może być spowodowany przedostaniem się ciała obcego do gardła. Jeżeli pojawia się kolejny symptom w postaci gorączki oraz obrzęku błony śluzowej gardła, istnieje duże prawdopodobieństwo rozwinięcia się zapalenie gardła w ciąży. W takim przypadku ciężarna kobieta powinna jak najszybciej skontaktować się z lekarzem. Chorobotwórcze mikroorganizmy mogą swobodnie przedostawać się przez łożysko, prowadząc do powstawania zaburzeń w rozwoju dziecka. Jedynie lekarz prowadzący ciążę może zalecić kurację, która nie zagrozi dziecku i będzie bezpieczna także dla matki.

Pierwsza pomoc na ból gardła w ciąży

   Wystąpienie dyskomfortu w gardle nie musi wiązać się z natychmiastowym przyjmowaniem leków. Ból gardła w ciąży pojawiający się na początkowym etapie choroby można próbować usunąć za pomocą domowych sposobów. Wskaźnikiem przemawiającym za takim postępowaniem jest nie pojawianie się gorączki i ogólne dobre samopoczucie.

ból gardła w ciąży
Ból gardła w ciąży najlepiej zwalczać naturalnymi składnikami

  Na ból gardła w ciąży dużym wsparciem jest wdychanie pary wodnej na bazie sody oczyszczonej. Wystarczy do gorącej wody wsypać jedną łyżeczkę sody i wykonać leczniczą inhalację. Dopuszczalne jest wykorzystanie ziół do przeprowadzenia takiego zabiegu, przygotowanie gorącego wywaru z rumianku czy szałwii również przyniesie uśmierzenie bólu gardła. Poza działaniem przeciwbólowym, wymienione rośliny charakteryzują się właściwościami niszczącymi patogeny i usuwającymi stan zapalny. Przy czym nie wywołują skutków ubocznych, co jest bardzo ważne dla rozwijającego się płodu.

  Maliny i borówki brusznicowe są naturalnym antybiotykiem. Na ból gardła bardzo pomaga ciepła herbata malinowa lub świeżo wytworzony sok z brusznicy. Doskonale łagodzą ból i obrzęk błony śluzowej gardła płukanki naparem z roślin leczniczych (kora dębu, rumianek, podbiał). Oprócz alternatywnego leczenia bólu gardła w ciąży trzeba unikać jedzenia zbyt gorących lub zimnych potraw i płynów. Konieczne jest przestrzeganie określonego reżimu temperaturowego, aby dodatkowo nie uszkodzić błony śluzowej gardła. Z reguły, jeśli natychmiast rozpoczęto takie leczenie, błona śluzowa gardła jest wyleczona po 2-3 dniach.

Domowe sposoby na ból gardła w ciąży

   Większość kobiet spodziewających się dziecka ma świadomość, że leki farmaceutyczne są dla nich przeciwwskazane, dlatego najczęściej sięgają po domowe sposoby, które przynoszą im ulgę w chorobie. Zapalenie gardła w ciąży można próbować leczyć poniższymi sposobami, jednak w przypadku nasilania się objawów, należy udać się do lekarza.

Cytryna

   Cytryna jest znana z dużej zawartości witaminy C, wspierającej prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego. Można dodać plasterki cytryny do herbaty i wypić ją (ciepłą). Taka smaczna herbatka doskonale rozgrzewa gardło, zmniejsza obrzęk błony śluzowej i niszczy patogeny. Jeśli kobieta nie jest uczulona na produkty pszczele, może dodać łyżkę miodu do herbaty.

Soda oczyszczona

   Sprawdzonym sposobem na niwelowanie bólu gardła w ciąży jest płukanie sodą oczyszczoną wymieszaną z ciepłą wodą w ilości jednej łyżeczki na szklankę wody. Systematyczne wykonywanie płukanki przyczyni się do zmniejszenia stanu zapalnego i złagodzenia bólu oraz obrzęku.

Mleko z miodem

   Mleko z miodem nie tylko pomaga dzieciom, ale również jest dobrodziejstwem na ból gardła w ciąży. Lepiej wypić taki napój przed snem i od razu schować się pod ciepłym kocem. Rano ciężarna kobieta poczuje się dużo lepiej, ból zmniejszy się.Taki napój ma również inne działanie a mianowicie uspokaja i przynosi dobry sen.

domowe sposoby na ból gardła w ciąży
Mleko z miodem od dawien dawna było stosowane na ból gardła u kobie w ciąży

Płukanka z jodu

   Takie rozwiązanie na ból gardła w ciąży można przygotować niezależnie lub kupić gotowe w aptece. Aby przygotować płukankę w domu, trzeba wziąć szklankę wody i dodać do niej 10-15 kropli jodu. Tym produktem można płukać gardło od pierwszego dnia wystąpienia objawów choroby. Przygotowując wodny roztwór jodu we własnym zakresie, trzeba pamiętać, że woda, do której dodaje się jod, musi być ledwie ciepła, ale w żadnym wypadku nie gorąca. Pod wpływem wysokich temperatur jod traci swoje właściwości lecznicze.

Rumianek

   Rumianek jest bardzo skutecznym lekarstwem ludowym na pierwsze objawy zapalenia gardła w ciąży i zapalenia migdałków. Ta roślina ma wyraźne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Aby przygotować napar ziołowy, należy 1 łyżkę kwiatów rumianku zalać 1 litrem gorącej wody i gotować przez 15 minut, następnie odcedzić i wlać do termosu. Płukać gardło ciepłym naparem. Podobne właściwości posiada szałwia i kora dębu.

Czy można stosować leki na ból gardła w ciąży?

   Wiele osób zastanawia się, co na ból gardła w ciąży zastosować, jeżeli rozwija się stan zapalny gardła i znacznie utrudnia połykanie. Najlepszym rozwiązaniem, jest konsultacja z lekarzem prowadzącym ciążę, gdy pojawia się podwyższona temperatura samodzielne leczenie nie jest wskazane.

   Wraz z rozwojem powikłań zapalenia gardła antybiotyki często nie są wskazane, ponieważ mogą spowodować nieodwracalną szkodę dla zdrowia dziecka w macicy. Spraye antybakteryjne mogą zmniejszać ból gardła i łagodzić stany zapalne błony śluzowej. Jednak można je stosować po konsultacji z lekarzem. Kiedy na migdałkach pojawia się biały nalot i obserwuje się silny ból podczas połykania, lekarze mogą zezwolić na zastosowanie roztworu, w którego skład wchodzi: gliceryna, jod i jodek potasu.

Dodaj komentarz

Close Menu