Jak zwalczyć kaszel u dziecka?

Jak zwalczyć kaszel u dziecka?

Kaszel należy do symptomów toczących się schorzeń zakaźnych, do których zalicza się także przeziębienie. Długo utrzymujący się kaszel u dziecka bez podwyższonej temperatury ciała powinien zaniepokoić rodziców, ponieważ może świadczyć o poważniejszej chorobie. Również kaszel, któremu towarzyszy wysoka temperatura nie należy lekceważyć.

Przyczyny suchego kaszlu u dziecka

Wielu chorobom towarzyszy kaszel, w tym:

  • ostre i przewlekłe choroby układu oddechowego i płuc
  • astma oskrzelowa
  • gruźlica
  • nowotwory w płucach
  • sarkoidoza
  • krztusiec
  • alergie
  • obrzęk tchawicy
  • odra
  • niewydolność serca i refluks.

   Czasami kaszel jest spowodowany mechanicznym podrażnieniem podczas wdychania substancji żrących lub wysychania błon śluzowych z powodu zbyt suchego powietrza w mieszkaniu. Rodzice powinni nauczyć się rozróżniać rodzaj kaszlu, jest to ważne czy kaszel u niemowlaka jest suchy czy mokry. Przyczyny jest pojawiania się oraz sposoby zwalczania każdego z tych rodzajów kaszlu są inne.

   Suchy kaszel (nieproduktywny) męczący, często bardzo silny i bolesny, ale nie towarzyszy mu oddzielanie plwociny. Taki rodzaj kaszlu u dziecka najczęściej jest zwiastunem rozwoju schorzeń układu oddechowego, nie tylko przeziębienia, ale także grypy. Może występować również przy rozwoju krztuśca oraz w przypadku połknięcia przez dziecko niewielkiego przedmiotu, który utkwił w drogach oddechowych.

duszący kaszel u dziecka
Duszący kaszel u dziecka potrafi dać w kość również rodzicom chorego malucha

  Przy tym rodzaju kaszlu może pojawić się również duszący kaszel u dziecka, którego przyczyną może być zapalenie oskrzeli, tchawicy, zapaleniu krtani. Chroniczny kaszel, który utrzymuje się przez kilka tygodni bez gorączki i osłabienia organizmu może świadczyć o reakcji alergicznej na przykład na roztocza, sierść zwierząt domowych, pleśń, spaliny samochodowe itd. Alergia i astma objawia się również poprzez duszący kaszel u dziecka.

Mokry kaszel u dziecka

   Jeśli dziecko ma mokry kaszel podczas odrywania się plwociny można usłyszeć bulgotanie w drogach oddechowych. Podczas tego procesu z oskrzeli usuwany jest płyn. Mokry kaszel u dziecka może świadczyć o ostrej chorobie układu oddechowego, podczas której w pierwszej kolejności pojawia się suchy kaszel a następnie przechodzi w kaszel mokry. Przyczyną takiego stanu może być zapalenie płuc a nawet gruźlica. Bardzo istotne jest rozpoznanie koloru plwociny odksztuszanej przez dziecko:

Jeśli plwocina przybiera kolor zielony może świadczyć o zapaleniu płuc, zapaleniu zatok, mukowiscydozie a także ropnym zapaleniu oskrzeli.
Jeżeli plwocina posiada odcień żółty może stanowić oznakę ropnych procesów
Różowy kolor może wskazywać na zawartość krwi w plwocinie, co jest najbardziej charakterystyczne przy zapaleniu płuc, ponieważ niewielkie naczynia włosowate w płucach ulegają uszkodzeniu.

mokry kaszel u dziecka
Bardzo często mokry kaszel u dziecka występuje razem z katarem


Brązowa plwocina jest charakterystyczna dla groźnych chorób, takich jak rak płuc i gruźlica
Biała plwocina jest typowa dla ostrych infekcji wirusowych dróg oddechowych
Przezroczysta występuje w przypadku astmy, alergii i chorób serca.

Pediatra nie postawi diagnozy jedynie na podstawie koloru plwociny, ale jest to dla niego bardzo ważna informacja.

Jak zwalczyć kaszel u dziecka – suchy kaszel?

   Jeżeli dziecko męczy kaszel, rodzice muszą znać jego rodzaj, jeżeli mają wątpliwości nie powinni podawać syropu i skonsultować się z pediatrą. Jest to ważne, ponieważ niektóre leki tłumią kaszel a inne rozrzedzają plwocinę i powodują jej szybsze odkrztuszenie. Do zwalczania suchego kaszlu u dziecka najczęściej polecane są leki wykonane na bazie ziół, są to syropy i pastylki do ssania. Jednak trzeba pamiętać, że suchy kaszel u dziecka jest tylko symptomem choroby podstawowej i to ona wymaga leczenia.

  Jeżeli występuje podłoże bateryjne lekarz może przepisać antybiotyk na podstawie wykonanych testów laboratoryjnych. Jeżeli suchy kaszel u dziecka nie jest spowodowany chorobą, lecz jest konsekwencją suchego powietrza w domu w sezonie grzewczym, konieczny będzie zakup nawilżacza powietrza i wykorzystywanie go w przez cały okres zimowy. Aby złagodzić objawy, inhalację można przeprowadzić za pomocą nebulizatora tzn. urządzenia wytwarzającego parę, która łagodzi skurcze mięśni dróg oddechowych i nawilża błony śluzowe.

Jak zwalczyć kaszel u dziecka – mokry kaszel?

   Środki hamujące odruch kaszlowy, tak skuteczne w przypadku suchego kaszlu, w przypadku mokrego, są ściśle przeciwwskazane. Ich spożycie spowoduje, że płyn zacznie się gromadzić w drogach oddechowych, powodując poważny stan zapalny. Co na kaszel u dziecka, gdy ma on mokrą postać? Jeśli kaszel jest mokry, organizm potrzebuje pomocy w usunięciu śluzu i pediatra przepisuje leki wykrztuśne. Środki wykrztuśne z mokrym kaszlem u dzieci rozrzedzają plwocinę i łatwo ją wydalają.

   Takie leki są również często dostępne w postaci słodkich syropów, więc rodzice nie muszą namawiać dzieci do ich przyjmowania. Często takie leki posiadają również inne funkcje, są przeciwzapalne oraz przeciwbakteryjne. Podobnie jak w przypadku suchego kaszlu, wskazane są inhalacje parowe z lekami, wodą mineralną lub olejkami eterycznymi. Picie dużej ilości płynów lekko rozcieńcza plwocinę przy mokrym kaszlu u dzieci i przyspiesza jej wydalenie. Dotyczy to wszystkich płynów od wody i napojów owocowych po zupę i mleko. Wiele alternatywnych metod leczenia mokrego kaszlu u dzieci jest zatwierdzonych przez współczesną medycynę. Jest to szczególnie ważne w leczeniu wywarami z ziół. W przypadku mokrego kaszlu skuteczne są wywary z podbiału, szałwii, rumianku i kwiatu lipy.
Domowe sposoby na kaszel u dziecka – suchy kaszel

   Suchy kaszel jest nieprzyjemnym objawem, któremu może towarzyszyć ból w klatce piersiowej, problemy ze snem i inne dolegliwości. Dzięki temu plwocina nie odkrztusza się, a aktywny stan zapalny rozwija się w drogach oddechowych.Testowane przepisy z arsenału tradycyjnej medycyny pomogą poradzić sobie z tym problemem.

Mleko na suchy kaszel u dziecka

   Mleko to jeden z najskuteczniejszych środków tłumiących kaszel. Mleko upłynnia plwocinę, a także ma właściwości zmiękczające, mukolityczne i wykrztuśne. Jeśli suchy kaszel dręczy dziecko, a ono tak naprawdę nie chce pić ciepłego mleka, można zrobić mu mleko z bananem: posiekać banana w blenderze, dodać 1-2 łyżki kakao i miodu i zalać mieszaninę gorącym mlekiem.

Czarna rzodkiew

   Rzodkiew jest doskonałym lekarstwem od dawna stosowanym w leczeniu suchego kaszlu. Istnieje wiele przepisów dotyczących tej rośliny okopowej, na przykład mieszanka soku z marchwi i soku z czarnej rzodkwi z dodatkiem miodu. Używać tego napoju przez cały dzień po 1 łyżce stołowej, co godzinę. Ale najpopularniejszym przepisem jest syrop rzodkiewkowy z cukrem lub miodem.

Korzeń lukrecji

   Aby zrobić lek z korzenia lukrecji, trzeba wziąć 1 łyżkę zmiażdżonych suchych surowców, wsypać do naczynia, zalać szklanką wrzącej wody, a następnie doprowadzić mieszaninę do wrzenia. Wyłączyć gaz i pozwolić bulionowi zaparzać się przez 2-2,5 godziny. Powstały lek filtruje się i pije przed posiłkami po łyżce stołowej 4-5 razy dziennie.

Liść podbiału

   Liść podbiału jest częścią wielu ziół stosowanych w leczeniu kaszlu. Wystarczy wymieszaj liść podbiału, liść babki i korzenia lukrecji w stosunku 2: 2: 1. Jedną łyżkę stołową mieszanki wsypuje się do termosu, wypełnia wrzącą wodą i zaparza przez 15-20 minut. Powstały napój filtruje się przez drobne sito, dodaje się miód do smaku i pije pół szklanki dwa razy dziennie.
Przepisy na mokry kaszel u dzieci
   Mokremu kaszlowi, w przeciwieństwie do suchego, towarzyszy aktywne wydalanie mokrych wydzielin z dróg oskrzelowych. Głównym celem w leczeniu takiego kaszlu jest poprawa wydzielania plwociny. Wywary i napary z ziół leczniczych ułatwiają to zadanie.

Nasiona anyżu

  Co na kaszel mokry u dziecka? Dwie łyżki nasion anyżu miesza się z 1 łyżeczką miodu i szczyptą soli, wlać szklankę wody i doprowadzić do wrzenia. Powstały bulion jest filtrowany i wypijany, co dwie godziny w łyżce stołowej przez cały dzień.

Miód i oliwa z oliwek

  Wymieszać oliwę z oliwek i miód w stosunku 1: 1. Podgrzać mieszaninę i przyjmować 1 łyżeczkę 3-4 razy dziennie.

Liść babki lancetowatej

   2-3 łyżki pokruszonych liści babki zalewa się 500 ml wrzącej wody i zaparza przez 2-2,5 godziny. Powstały lek filtruje się i pije, co najmniej trzy razy dziennie na 1/3 szklanki.

Rodzynki z sokiem z cebuli

  50 g rodzynek wrzuca się do szklanki wrzącej wody i pozostawia na pół godziny pod pokrywką. Przecedzić, dodać 3-4 łyżki soku z cebuli. Pić małymi łykami za jednym razem. Najlepiej jest użyć tego środka przed snem. Nie wszystkie dzieci tolerują ten smak.

Figi w mleku

   Aby skutecznie zwalczyć mokry kaszel u dziecka, można przygotować smaczny lek. Dodać 2-3 figi do mleka i utrzymywać na małym ogniu przez 20 minut. Powstały produkt jest spożywany na ciepło lub gorąco 2-3 razy dziennie po posiłku.
 

Dodaj komentarz

Close Menu