Sprawdzone sposoby na ból gardła

Sprawdzone sposoby na ból gardła

Ból gardła to przypadłość, która przytrafia się każdemu z nas. Jest to nieprzyjemne i uciążliwe, ponieważ ból towarzyszy nam cały czas, podczas przełykania śliny, picia i jedzenia. Jak pozbyć się bólu gardła i co pomoże złagodzić objawy choroby?

Przyczyny bólu gardła mogą być różne. Najczęściej spowodowany jest on niegroźną infekcją, zapaleniem gardła lub anginą, niekiedy zanieczyszczeniem powietrza w miejscu, w którym przebywamy lub paleniem papierosów. Ból gardła może również być objawem poważniejszej choroby, zarówno układu oddechowego jaki jamy ustnej, dlatego przy utrzymującym się długo bólu, który nie zmniejsza się lub nasila, konieczna jest wizyta u lekarza, który będzie mógł określić jego przyczynę i wdrożyć odpowiednie leczenie. 

Jak złagodzić ból gardła?

Dużo pij

Najprostszym sposobem na złagodzenie bólu gardła jest odpowiednie nawodnienie organizmu. Oczywiście tylko dzięki temu, że będziemy dużo pić ból nie minie, ale właściwy poziom nawodnienia wspomaga regenerację. Przełyk jest nawilżony, dzięki czemu połykanie jedzenia dodatkowo go nie podrażnia. Oprócz wody, podczas bólu gardła dobrze jest pić herbaty ziołowe lub owocowe. Działają one rozgrzewająco, a także antyseptycznie. 

Herbata rumiankowa – pomaga zwalczać stany zapalne

Herbata imbirowa – podobnie jak rumianek, pomaga w walce ze stanami zapalnymi, a dodatkowo działa bakteriobójczo

Herbata z miodem – miód ma działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne

Woda z cytryną – cytryna pomaga nie tylko ze względu na wysoką zawartość witaminy C, ale także działa ściągająco, dzięki czemu ból się zmniejsza, a bakterie nie mają korzystnego środowiska do rozwoju.

Zadbaj o powietrze

Aby drapanie w gardle nie było tak uciążliwe, warto zadbać o powietrze w pomieszczeniu, w którym się znajdujemy. Idealnym rozwiązaniem jest oczyszczacz powietrza, który filtruje zanieczyszczenia. Dodatkowo w miejscu, w którym przebywamy można postawić nawilżacz lub po prostu położyć wilgotne ręczniki na kaloryfer. Odpowiednia wilgotność powietrza jest istotna w łagodzeniu dolegliwości bólowych gardła, ponieważ suche powietrze zaostrza drapanie, uczucie suchości i pieczenia. 

Płucz gardło

Najbardziej popularna opcja, czyli woda z solą. Stara metoda, sprawdzona przez nasze babki, które wiedziały co jest dobre na ból gardła. Sól pomaga pozbyć się z gardła drobnoustrojów oraz łagodzi ból. Do przygotowania takiej płukanki potrzebne są: 

  • pół łyżeczki soli 
  • szklanka ciepłej wody

Sól mieszamy z wodą, do momentu rozpuszczenia. Następnie bierzemy nieduży łyk i płuczemy przez chwilę gardło. Wypluwamy i powtarzamy czynność aż do chwili, gdy skończy nam się woda z solą. Należy pamiętać, aby nie połykać roztworu, ze względu na dużą ilość soli, której nadmiar w diecie nie jest wskazany.

sposoby na ból gardła
Ciepła herbata to jeden ze sposobów na ból gardła

Płukanka z sody oczyszczonej. Soda działa przeciwobrzękowo i przeciwzapalnie, dlatego jej używanie jest wskazane podczas bólu gardła. Aby ją przygotować należy użyć: 

  • łyżeczkę sody oczyszczonej 
  • 1/2 szklanki ciepłej wody

Sodę rozpuszczamy w wodzie i płuczemy gardło. 

Dobre będą również płukanki z naparów ziołowych. Szałwię, rumianek lub tymianek należy zaparzyć zgodnie z podanymi wskazówkami na opakowaniu i wypłukać nimi gardło. Płukanki można robić 3-4 razy dziennie. Trzeba pamiętać o tym, aby nie gulgotać zbyt mocno, ponieważ może to podrażnić gardło jeszcze bardziej. 

Zrób kisiel z siemienia lnu. 

Korzystne właściwości siemienia lnu są powszechnie znane. Dzięki swojej konsystencji nawilża i osłania gardło. Żeby przygotować kisiel z lnu wystarczy szklankę wody gotować przez 5 minut z 2 łyżkami ziaren siemienia lnu. Można dla smaku dodać do kisielu sok (np. malinowy) lub wypić po wystygnięciu bez dodatków. 

Weź tabletkę

Tabletka to zdecydowanie szybki sposób na ból gardła przy przełykaniu. W aptece można dostać różnego rodzaju tabletki do ssania, łagodzące dolegliwości bólowe. Mają różną intensywność działania, są takie przeciwbólowe oraz nawilżające, mają różne smaki (od owocowych, przez te o smaku coli, po klasyczną miętę), a także różnią się składem. W ofercie można dostać słodzone słodzikami lub wersję bez cukru. Farmaceuta doradzi i pomoże nam wybrać najbardziej odpowiednie do naszych dolegliwości bólowych. 

Unikaj używek oraz substancji podrażniających

Jeśli to tylko możliwe, nie spędzaj czasu w miejscach klimatyzowanych, w takich, gdzie powietrze jest silnie zanieczyszczone lub suche. Unikaj dymu tytoniowego. Przez kilka dni nie używaj ostrych przypraw, ponieważ mogą one nasilić ból. Staraj się nie pić alkoholu, ponieważ on także nie ma korzystnego wpływu na ból. 

co pomaga na ból gardła
Co pomaga na ból gardła – czy jedynym rozwiązaniem są leki ?

Zrelaksuj się i odpocznij 

Jeśli oprócz bólu gardła czujesz inne dolegliwości, zostań w domu. Nie podejmuj zbyt forsujących czynności, staraj się nie przemęczać. Jeśli to możliwe, połóż się do łóżka i odpocznij dzień lub dwa. To doskonały czas na nadrobienie zaległości w serialach lub książkach. 

Staraj się nie wychłodzić

Jeśli nie możesz zostać w domu, staraj się oszczędzać poza domem. Jeżeli nie musisz, nie mów zbyt dużo, unikaj przeciągów i ciepło się ubierz. Pamiętaj o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Pij dużo ciepłej herbaty, żeby nie doprowadzić do wychłodzenia. 

Dodaj komentarz

Close Menu