Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Dziewięć miesięcy oczekiwania to dużo, a przez tak długi czas ciężko uniknąć infekcji. Co zatem robić kiedy dopadnie Cię przeziębienie?

W tym szczególnym czasie dla przyszłej mamy, stosowanie większości leków może zaszkodzić dziecku. Jeśli już musisz jakieś przyjąć to tylko po porozumieniu z lekarzem. Nawet delikatne preparaty czy krople do nosa mogą mieć negatywny wpływ na rozwój płodu, dlatego na początek najlepiej poznać domowe i naturalne sposoby leczenia, które mogą wspomóc Twój organizm podczas przeziębienia w ciąży.

Jak leczyć przeziębienie w ciąży?

Pierwszym objawem przeziębienia jest najczęściej katar. Najlepszym sposobem na jego okiełznanie są czosnek i cebula zawierające substancje działające podobnie do antybiotyku. Postaraj się zjeść kanapkę z czosnkiem oraz dodawać cebulę do sałatek i innych codziennych posiłków.

Dobry rezultat daje też wąchanie chrzanu, który ma działanie bakteriobójcze, możesz również dodać dwie łyżeczki chrzanu do każdego posiłku.
Zamiast kropli do nosa, zakraplaj roztwór soli morskiej lub sól fizjologiczną. Pomóc mogą również inhalacje z wody z dodatkiem olejku miętowego oraz smarowanie skóry pod nosem maścią majerankową (kupisz ją w aptece). Pij także dużo wody, to zapobiegnie wysuszeniu śluzówek nosa.

Regularnie wydmuchuj nos i wyrzucaj brudne chusteczki, ponieważ są one skupiskiem bakterii, których nie chcesz w swoim najbliższym otoczeniu. Pomoże to także w zapobiegnięciu dostawania się wydzieliny z nosa do gardła a tym samym jego podrażniania.
Przeziębienie na początku ciąży powinnaś traktować szczególnie poważnie dlatego nie lekceważ nawet lekkiego kataru i staraj się działać od razu jak tylko poczujesz, że „coś Cię bierze”.

Co na gorączkę w ciąży?

Jeśli gorączka przekroczy 38°C powinnaś jak najszybciej spróbować ją obniżyć, ponieważ staje się szczególnie niebezpieczna dla dziecka.
Pomocny może okazać się wywar z kwiatów lipy, który obniża temperaturę i działa napotnie. Podobnie zadziała herbata z sokiem malinowym, pijąc ją od razu wskocz pod kołdrę. Co do stosowania metod napotnych są zbieżne opinie, to wciąż jednak jedna z naturalnych metod więc wybór należy do Ciebie.

co na gorączkę w ciąży
Co najlepiej wziąć na gorączkę w ciąży aby nie zaszkodzić dziecku ?

Staraj się regularnie zmieniać przepoconą piżamę, ale nie szukaj byle pretekstu do wyjścia z łóżka. Nagrzewanie i chwilę potem ochładzanie organizmu zniweluje cały efekt.
Możesz także sporządzić wywar do picia złożony z łyżeczki startego imbiru, łyżki miodu, kawałka cynamonu i soku z połowy cytryny oraz natrzeć klatkę piersiową spirytusem salicylowym. Przeciwzapalnie zadziała również napar z czarnego bzu.

Dobry efekt przyniesie chłodna (ale nie lodowata) kąpiel lub prysznic oraz chłodne okłady na czoło, przedramiona i łydki. Pamiętaj aby temperatura wody w kąpieli nie była niższa niż o dwa stopnie względem temperatury ciała.
Jeśli mimo upływu kilku dni gorączka się utrzymuje, koniecznie udaj się do lekarza.

Zapalenie gardła w ciąży, jak ulżyć bólowi gardła?

Niestety nie zawsze naturalne sposoby na przeziębienie w ciąży, zapobiegną rozwojowi infekcji i możesz ostatecznie mierzyć się z zapaleniem gardła. Problemy z przełykaniem, drapanie i brak możliwości zażycia tradycyjnie znanych środków sprawiają spory dyskomfort. Nie martw się, na to też znajdzie się naturalny sposób stosowany jeszcze przez nasze babcie.

Na ból gardła najlepsze będą płukanki z naparu z szałwii, z wody i sody oczyszczonej lub soli, możesz także sporządzić i pić syrop z cebuli.
Pomogą także okłady na szyję z liści kapusty wcześniej sparzonych gorącą wodą i rozbitych tłuczkiem. Obłóż nimi szyję, owiń szalikiem i pozostaw tak na dziesięć minut.
Ważne jest odpowiednie nawodnienie dlatego staraj się pić dużo wody niegazowanej (minimum 3 litry dziennie) i napoi bez cukru (cukier jest pożywką dla bakterii) oraz unikać kwaśnych i gorących potraw.

Aby uniknąć podrażnień gardła staraj się spożywać płynne posiłki takie jak puree, zupy, smoothie. Zadbaj także o to aby powietrze w domu było odpowiednio nawilżone, powieś mokry ręcznik na kaloryferze albo zastosuj nawilżacz powietrza.

Jakie leki na przeziębienie w ciąży

Jeśli naturalne metody leczenia nie pomogły i wciąż zadajesz sobie pytanie co na przeziębienie w ciąży może okazać się skuteczne a nieszkodliwe, szczególnie jeśli jest to przeziębienie w pierwszym trymestrze ciąży, możesz spróbować sięgnąć po leki. Pamiętaj jednak, że stosowanie leków w pierwszym i trzecim trymestrze ciąży jest szczególnie niebezpieczne.

przeziębienie w pierwszym trymestrze ciąży
Czy przeziębienie w pierwszym trymestrze ciąży może być niebezpieczne dla dziecka ?

Do w miarę bezpiecznych leków stosowanych przez przyszłą mamę należą między innymi:
Paracetamol na gorączkę – w dawce nie przekraczającej 1000 mg dziennie (i stosowany najdłużej 3 dni).
Środki do ssania na ból gardła – pod warunkiem, że na opakowaniu nie ma przeciwwskazań w stosowaniu przez kobiety w ciąży.
Zanim po nie sięgniesz, radzimy konsultację z lekarzem, nawet jeśli zamierzasz sięgnąć tylko po leki ziołowe.
 
Jeśli minęły trzy dni a wciąż czujesz się chora, konieczna będzie wizyta u lekarza. Zdiagnozuje on chorobę i ustali dawki leków odpowiednie dla przyszłej mamy.
Staraj się również pozostać na czas leczenia w domu, najlepiej pod kołdrą. Jedz dużo owoców i gotowanych warzyw oraz produktów bogatych w witaminę C. Pamiętaj, że porządny odpoczynek i regularne odżywianie mają bardzo korzystny wpływ na proces leczenia i wzmocnienie Twojej odporności.

Dodaj komentarz

Close Menu