Jak przyspieszyć gojenie ran?

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Rany powstają na skutek różnego rodzaju uszkodzeń. Ich tworzenie się związane jest z dużym odczuciem bólowym. Dlatego zasadnicze znaczenie ma przyspieszenie procesu gojenia się ran. Jak przyspieszyć gojenie ran? Jak przyspieszyć gojenie rany na twarzy?

Jak dochodzi do powstania rany?

Do powstania rany prowadzi powstanie ciągłości tkanek. Jest to również ich uszkodzenie w wyniku aktywności czynnika, którym może być na przykład uraz termiczny, mechaniczny, chemiczny, a ponadto energia promienista. Biorąc pod uwagę szybkość gojenia, wyróżnia się rany przewlekłe, a także ostre. Pierwsze nie nadają się do leczenia. Natomiast rany ostre goją się dość szybko. Najczęściej trwa to od 2 do 7 dni. Zasadniczo rany tworzą się w rezultacie urazu. Wskazać należy, że najszybciej regeneracji ulegają niewielkie otarcia naskórka, a także nieskażone rany cięte. Podkreślić należy fakt, że proces gojenia ran szarpanych, kłutych jest dłuższy. Tak samo jest w przypadku ran, które powstają jako powikłania chorób przewlekłych, na przykład w przypadku owrzodzeń.

Podstawowe informacje dotyczące gojenia się ran

  Gojenie się ran to proces niezwykle złożony. W określone działanie zaangażowane są różne elementy, a mianowicie komórki krwi, skóry, układ odpornościowy, a ponadto wiele substancji krążących w organizmie. Gojenie się rany ma swój początek zaraz po jej powstaniu. Na początku rana wypełnia się skrzepem krwi. Jest to biologiczny opatrunek, który zabezpiecza ranę przed wnikaniem bakterii i drobnoustrojów. Strup, który tworzy się nad skrzepem to bariera ochronna, pod którą tworzą się makrofagi oczyszczające ranę z obumarłych komórek.

Jakie czynniki przyczyniają się do opóźnienia procesu gojenia się ran?

Wymienia się wiele czynników, które przyczyniają się do opóźnienia gojenia się ran. Wymienia się między innymi wysuszenie rany, zakażenie, niedostateczne ukrwienie obszaru rany, zły stan organizmu, niedobory witamin, przewlekłe schorzenia współwystępujące na przykład nowotwory, cukrzyca i preparaty lecznicze.

jak długo goją się rany po operacyjne
Czy wiadomo jak długo goją się rany po operacyjne ?

W jaki sposób należy postępować z raną?

Z raną należy postępować w odpowiedni sposób. Zasadnicze znaczenie ma oczyszczenie rany. W tym celu ranę przepłukuje się solą fizjologiczną lub wodą. Następnie przeprowadza się dezynfekcję. Trzeba usunąć drobnoustroje, które dostały się do rany. Do wykonania tej czynności potrzebne są specjalne preparaty odkażające. Nie wolno używać środków, które zawierają alkohol, czy też jodynę. Zawartość tych komponentów może podrażniać ranę. Dodatkowe mogą one przyczyniać się do podrażnienia rany. Na końcu zakłada się opatrunek. Gdy rana jest drobna, wystarczy plaster, a także jałowy opatrunek. Gdy są to rany z wysiękiem, trzeba zastosować opatrunki chłonne.

Doskonałym rozwiązaniem na rany suche są opatrunki hydrożelowe. Pamiętajmy o tym, że częsta zmiana opatrunków przyczynia się do opóźnienia gojenia. Opatrunki dotyczące ran z dużym wysiękiem należy zmieniać co 2-3 dni. W przypadku ran przewlekłych opatrunki zmienia się raz na tydzień. Ważne jest także to, żeby nie dopuszczać do zdrapywania powstającego strupa, gdy jest to struktura, która jest naturalnym, biologicznym opatrunkiem zapewniającym dobre warunki do gojenia. Strup zabezpiecza przed czynnikami pochodzącymi z zewnątrz.

Ile goi się rana?

Jak długo goją się rany po operacji i inne? Proces gojenia się ran uzależniony jest od rodzaju rany. Mała rana sama ulega regeneracji. Dłużej goją się rany zainfekowane, głębokie i obszerne. W tym przypadku na ich dnie tworzy się ziarnina, a następnie dochodzi do odbudowania naskórka, a także skórki. Rany głębokie wymagają założenia szwów, które usuwane są lub rozpuszczają się od 7 do 14 dni.  

jak przyspieszyć gojenie rany szytej
Jak przyspieszyć gojenie rany szytej po operacji ?

Jak przyspieszyć gojenie ran?

Co przyspiesza gojenie ran pooperacyjnych? W przypadku większych ran, na przykład po zabiegach operacyjnych należy przyjmować witaminę C. Bierze ona udział w powstawaniu kolagenu, który stanowi rusztowanie dla komórek. Podkreślić należy fakt, że bez tego składnika znacznie utrudnione jest tworzenie tkanki łącznej między komórkami. Co więcej, brak kolagenu sprawia, że skóra traci elastyczność i sprężystość. Witamina C może być dostarczana wraz z pożywieniem. Można również przyjmować odpowiednie suplementy diety. Doskonałym sposobem jest wzbogacenie diety w kwasy omega 3, witaminę E, A, a także witaminę B5.

Jak jeszcze przyspieszyć gojenie rany szytej, po cesarce lub po innym zabiegu? Gojenie ran pooperacyjnych znacznie przyspieszy jałowy, wodoodporny opatrunek z folii poliuretanowej. Taki opatrunek zapewnia ochronę przed rozwojem infekcji. Dzięki temu skóra dobrze oddycha i nie ulega podrażnianiu. Na rany pooperacyjne sączące dobrze sprawdzi się opatrunek wyróżniający się wysoką chłonnością z warstwą hydrofobową.

Jak przyspieszyć gojenie się ran, które są mniejsze?

Zamiast plastra można zastosować hydrokoloidy. Pozwalają one na stworzenie optymalnych warunków do gojenia się ran. Takie rozwiązanie pozwala na zapewnienie właściwej wilgotności w przypadku suchych ran. Opatrunki hydrokoloidowe doprowadzają do przyspieszenia odbudowy tkanki i ograniczają niebezpieczeństwo tworzenia się blizn. Określone opatrunki stosuje się na rany powierzchniowe, czy też drobne skaleczenia.

Dodaj komentarz

Close Menu