Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka?

Jak powinna wyglądać kąpiel noworodka?

Pierwsza kąpiel noworodka odbywa się jeszcze w szpitalu. Każda kobieta po porodzie jest także zaznajomiona z tym zadaniem. Jednakże bardzo często dzieje się tak, że młode matki obawiają się tego zabiegu. A nie jest on wcale taki trudny. Najtrudniej jest spróbować. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak należy wykąpać noworodka. Najważniejsze to przestrzeganie kilku ważnych zasad. Jak kąpać noworodka? Co do kąpieli dla noworodka jest najlepsze? Jaki płyn do kąpieli dla noworodka się sprawdzi? Na te i inne pytania odpowiedzi znajdziemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak kąpać noworodka?

Zastanawiasz się jak kąpać noworodka. Na początku trzeba ustalić, gdzie będziemy kąpać noworodka. Można czynność przeprowadzić w łazience. Gdy mamy mało miejsca wanienkę możemy ustawić w pokoju na specjalnym stelażu. W pomieszczeniu, w którym kąpiemy malucha, należy zadbać o optymalną temperaturę na poziomie 22-25 stopni Celsjusza. Podczas chłodniejszych dni warto dodatkowo dogrzać miejsce kąpieli, na przykład przy wykorzystaniu przenośnego piecyka.

Jak kąpać niemowlaka – przygotowanie wody do kąpieli?

Kąpiel noworodka powinna odbywać się w przegotowanej wodzie. Następnie można z tej czynności zrezygnować. Powinna być ona zagotowana w dużym garnku bez przykrywki. Dzięki temu z wody odparuje chlor. Czynność trzeba wykonać na godzinę przed kąpielą. Woda do kąpania noworodka powinna mieć około 37 stopni Celsjusza. Temperaturę sprawdzamy łokciem lub specjalnym dziecięcym termometrem. Nie nalewamy dużo wody do wanny. Wystarczy, gdy poziom będzie osiągał 10 cm. Wannę wykłada się pieluszką tetrową. Może to także być specjalna gumowa mata.

Jak kąpać noworodka – pierwsza kąpiel?

Na początku na przewijaku rozkładamy ręcznik, a na nim tetrową pieluszkę. Dziecko owijamy pieluszką bądź lekkim kocykiem. Następnie bierze się gazik zwilżony solą fizjologiczną i przeciera się oczka dziecka. Zaczynamy od skroni i kierujemy się w stronę noska. Następnie należy zastosować pałeczki z watą do usunięcia wydzieliny z ucha. Pamiętajmy o tym, żeby nie wpychać jej za głęboko, bo można przyczynić się do uszkodzenia błony bębenkowej. Należy usunąć tylko tę wydzielinę, która jest widoczna. Zwilżonym wacikiem przeciera się buzie, a następnie osusza ręcznikiem.

co do kąpieli dla noworodka
Co dodać do kąpieli dla noworodka, aby nie podrażnić jego wrażliwej skóry ?

W dalszej kolejności myje się włoski. Najpierw należy zwilżyć włoski i nałożyć delikatny szampon dla dzieci. Włoski pocieramy kolistymi ruchami. Włosy spłukujemy, gdy włożymy noworodka do wanny. Przed włożeniem dziecka do wanny trzeba ponownie sprawdzić temperaturę. W przypadku, gdy temperatura jest odpowiednia, przekładamy malucha do środka. W tym celu prawą rękę należy podłożyć pod pośladki, natomiast lewą podtrzymać główkę i kark. Ważne jest to, żeby lewą dłoń podłożyć w taki sposób, żeby palce przytrzymywały przedramię noworodka. Teraz należy powoli zanurzać maleństw w wodzie. Nie wolno dziecka przestraszyć. Gdy pupa będzie dobrze opierać się o dno wanienki, wyjmujemy rękę spod pupy. Należy umyć dziecko zaczynając od spłukania włosków. W tym celu trzeba delikatnie polewać wodą, tak żeby woda nie napływała dziecku do oczu. Trzeba uważać, żeby dziecko nie wyślizgnęło się z rąk. Kąpiel niemowlaka nie może trwać dłużej niż 5 minut.

W czym kąpać noworodka?

Jaki płyn do kąpieli dla noworodka? Zasadnicze znaczenie ma wybór odpowiednich kosmetyków do kąpieli niemowlaka. Należy stosować wyłącznie kosmetyki przeznaczone dla dzieci poniżej 1 miesiąca życia. Co więcej, opakowanie powinno być praktyczne wyposażone w pompkę. W tym przypadku wystarczy nacisnąć dozownik, by otrzymać odpowiednią ilość preparatu. Pamiętajmy o tym, że kosmetyki powinny być używane w sposób oszczędny. Dzięki temu ograniczymy niebezpieczeństwo podrażnienia skóry. Co więcej, dużą ilość kosmetyku trudno jest spłukać. To może doprowadzić do uczulenia maluszka. Doskonałym pomysłem jest wlanie do wanny natłuszczającej emulsji. To sprawi, że uda się zatrzymać w skórze wilgoć.

jaki płyn do kąpieli dla noworodka
Jaki płyn do kąpieli dla noworodka sprawdzi się najlepiej ?

Jak pielęgnować skórę i pępek?

Po kąpieli trzeba owinąć dziecko ręcznikiem i osuszać zaczynając od główki. Nie wolno pocierać skóry. Pamiętajmy o tym, żeby dobrze osuszyć fałdki na udach, szyi, a także w zgięciach. To sprawi, że ochronimy dziecko przed odparzeniami. Gdy skóra jest sucha, można nasmarować ją oliwką bądź kremem dla dzieci. Przed założeniem pieluchy pupę smarujemy preparatem przeciwko odparzeniom. Co więcej, pieluszka nie może być zbyt ciasno zapięta. Nie wolno moczyć niezagojonego pępka. Gdy do tego dojdzie, trzeba zastosować sterylny gazik i dobrze przemyć spirytusem. Dopóki rana nie ulegnie regeneracji, nie może być przyciskana pieluszką. Powietrze musi tam docierać bez żadnych trudności. W przypadku, gdy skóra wokół pępka zrobi się czerwona, trzeba skontaktować się z pediatrą.

Kąpiel noworodka nie jest trudna. Trzeba tylko zastosować się do podstawowych zasad i zachować dużą ostrożność. Musimy pamiętać o tym, że skóra noworodka podczas kąpieli staje się niezwykle śliska. Spokojne podejście do czynności sprawi, że zabieg przebiegnie bez najmniejszych problemów.

Dodaj komentarz

Close Menu