Jak poprawić wzrok jesienią?

Jak poprawić wzrok jesienią?

Późna jesień i zima to trudny okres. Nawet osoby ze stuprocentowym widzeniem często zaczynają odczuwać dyskomfort i zmęczenie oczu z powodu najbardziej znanych obciążeń, na przykład czytania lub pracy przy komputerze. Wielu narzeka na tak nieprzyjemny objaw, jak suche oczy, uczucie „piasku” w oczach. Dlaczego tak się dzieje i co może pomóc skutecznie poprawić wzrok?

Czynniki negatywne wpływające, na jakość wzroku jesienią

Suche powietrze w pomieszczeniu. Ogrzewanie w mieszkaniu ociepla powietrze, ale jednocześnie je wysusza. A przy niewystarczającej wilgotności ciecz z rogówki oczu intensywnie paruje. Jeśli pracuje się przy komputerze i patrzy na monitor, płyn łzowy po prostu nie ma czasu na wyprodukowanie cieczy we właściwej ilości. Prowadzi to do rozwoju „zespołu suchego oka”. Dlatego nawet przy normalnym obciążeniu wieczorem osoba zaczyna odczuwać niezwykle silne zmęczenie oczu. Pojawiają się, zaczerwienione oczy, swędzenie, suche oczy, pękające małe naczynia.

Silne przeszywające wiatry powodują podrażnienie oczu. Podmuchy zimnego powietrza powodują silny dyskomfort, zakłócają skupienie wzroku, co powoduje dodatkowe obciążenie mięśni i naczyń krwionośnych. Ci, którzy noszą szkła kontaktowe, mogą mieć wrażenie, że w takie wietrzne dni w oku mają ciało obce. Wynika to z faktu, że oczy nie są wystarczająco nawilżane przez płyn łzowy, a cząsteczki kurzu przylegają do soczewek.

jak poprawić wzrok jesienią
Jak poprawić wzrok jesienią i cieszyć się pięknem przyrody ?

Obniżona temperatura powietrza. Sama w sobie nie może powodować stanu zapalnego, ale może łatwo aktywować uśpione infekcje i wywołać aktywację procesu zapalnego. Do najczęstszych sezonowych infekcji należy zapalenie spojówek, które prowadzi do tego, że rogówka (przezroczysta błona pokrywająca gałki oczne) staje się sucha i podrażniona. Osoba skarży się na ciągłe pieczenie, zaczerwienienie, swędzenie oczu. Nawet ostrość widzenia może się pogorszyć, co jest szczególnie niebezpieczne dla kierowców.

Co poprawia wzrok?

   Wszystkie te czynniki ostatecznie pogarszają, jakość życia, zakłócają normalną pracę, odpoczynek. Ale jeśli nie można w żaden sposób wpływać na zjawiska zewnętrzne, nadal istnieje sposób na uniknięcie ich negatywnego wpływu na oczy. Jak poprawić wzrok? Naszym zadaniem jest nawilżenie rogówki, zmniejszenie ryzyka stanu zapalnego i złagodzenie zmęczenia.

   Jak dbać o oczy za pomocą kropli na suche oczy i zmęczone oczy? Krople do oczu często zawierają kwas hialuronowy i ekstrakt z aloesu, które poprawiają krążenie krwi i procesy metaboliczne w gałkach ocznych, normalizują pracę gruczołów łojowych, które są odpowiedzialne za smarowanie rogówki. W kroplach znajdują się także takie elementy jak siarka, która oczyszcza kanały gruczołów na brzegach powiek i pomaga w normalnym wytwarzaniu płynu łzowego. Na poprawę wzroku, usunięcie efektu suchego oka warto użyć kropli na bazie świetlika, roślina jest stosowana w takich schorzeniach jak zapalenie spojówek, niedomaganiach siatkówki oka. Ponadto normuje ciśnienie w gałce ocznej, takie krople można kupić w każdej aptece bez recepty.

Jak dbać o wzrok?

   Sól jest szkodliwa dla oczu, a askorbinina jest korzystna. Oczy są otoczone naczyniami krwionośnymi. Pod wieloma względami ostrość widzenia zależy od ich stanu. Nadużywanie napojów o wysokiej zawartości kofeiny (przy okazji, napoje energetyczne również należą do nich) zwiększa napięcie gałek ocznych, które mogą upośledzać wzrok. Miłość do słonych produktów jest również szkodliwa dla oczu. Nadmiar soli (ponad 6 gramów dziennie) prowadzi do opóźnienia w płynie ustrojowym i wzrostu ciśnienia wewnątrzgałkowego. Jego wzrost powoduje także głód i długie przerwy w jedzeniu.

   Pokarmy bogate w witaminę B2 (orzechy, fasolka szparagowa, fasola, wątroba wołowa) z pewnością są dobre dla oczu. Ta witamina zwiększa ostrość widzenia. A jej niedobór, który jest szczególnie ważny przy wietrznej i wilgotnej jesiennej pogodzie, prowadzi do zapalenia błony śluzowej oka, zwiększonego łzawienia. Poziom B2 spada, jeśli nie spożywa się produktów mlecznych i mięsa. Prowitamina A (karoten) jest również ważna dla oczu, jest jej dużo w marchwi, szpinaku, bulionie z dzikiej róży. Kwas askorbinowy zwalcza również zmęczenie oczu. Nawiasem mówiąc, witamina C jest niszczona pod wpływem nikotyny.
Jesienna jagoda na poprawę wzroku

jak dbać o oczy
Jak dbać o oczy, aby służyły nam przez lata ?

   Jesień to czas, w którym dojrzewa piękna jagoda, zwana głogiem. Jak ta jagoda może być przydatna i jak powinna być spożywana, aby pomóc w poprawie wzroku? Wartość głogu zależy od jego składu, bogatego w różne przydatne elementy. Kwasy organiczne, pektyny, garbniki, witaminy, flawonoidy. Na przykład pod względem ilości pektyny głóg ustępuje tylko jabłkom. Za pomocą pektyny metale ciężkie i drobnoustroje chorobotwórcze są usuwane z jelita. Głóg utrzymuje elastyczność naczyń włosowatych, dlatego ryzyko chorób oczu jest zmniejszone. Każdy zna głóg, jako dobre narzędzie do wzmocnienia serca, ale jest ono nie mniej przydatne dla zdrowia oczu. Najlepiej jeść świeże jagody głogu.

Jak polepszyć wzrok w domu?

   Nie wszystkie problemy ze wzrokiem reagują na leczenie domowe. Ale jeśli zauważy się, że widzenie zaczyna słabnąć, trzeba zadbać o poprawę wzroku.  Jedną z najbardziej skutecznych opcji jest gimnastyka oka. Technika sprawdzona przez wiele pokoleń ludzi pomaga rozluźnić mięśnie oka, usunąć skurcze i przywrócić jasność percepcji. Monotonna praca oka, na przykład podczas pracy z komputerem, prowadzi do tego, że błona śluzowa oka wysycha, a mięśnie są w ciągłym napięciu. W takiej sytuacji należy pomagać oczom tak często, jak to możliwe: zaleca się wykonywanie specjalnych ćwiczeń kilka razy w ciągu dnia, takich jak:

  • Częste mruganie
  • Obrót gałek ocznych w górę i w dół, w lewo i w prawo, ósemki itp.
  • Okrągły masaż oczu przez zamknięte powieki (z lekkim naciskiem)
  • Zmiana ostrości wizualnej z bliska na daleką.

   Szczególnie ważne jest regularne uprawianie gimnastyki oczu dla tych osób, które już noszą okulary. Specjalnie zaprojektowany zestaw ćwiczeń pomoże utrzymać mięśnie oka w dobrej kondycji i zapobiegnie pogorszeniu. Oczywiście wynik będzie zauważalny tylko przy regularnych ćwiczeniach tego typu, ale najlepszym rozwiązaniem byłoby wybranie zintegrowanego podejścia, które łączy ćwiczenia i alternatywne sposoby utrzymania dobrego wzroku.

Jak polepszyć wzrok w naturalny sposób?

   Natura sprawia, że dana osoba ma możliwość uzyskania niezbędnych witamin i minerałów poprzez żywność, z warzyw i owoców. Które z nich są najbardziej przydatne do poprawy wzroku?

  Liderem tej listy jest ukochana przez wielu marchewka. Ta roślina okopowa zawiera ogromną ilość karotenu tzn. prowitaminy A, która pomaga poprawić widzenie w półmroku, co jest tak ważne dla ludzi. Ponadto wraz z marchewką otrzymuje się witaminy B, E, K, C i cenne minerały: potas, miedź, żelazo i jod. Lepiej jest spożywać marchewkę w surowej postaci np. sok z marchwi ze śmietaną, sałatka ze świeżej kapusty z marchewką i olejem słonecznikowym.

  Co poprawia wzrok?

Innym popularnym produktem, który przywraca słaby wzrok, są jagody, są bogate w cały kompleks witamin – C, A, B1 i B2, zawierają pektyny i mangan. Ich regularne stosowanie poprawia krążenie w siatkówce, łagodzi zmęczenie i zapobiega skurczowi nerwu wzrokowego. Nie mniej przydatne dla zdrowia całego ciała i wygląd szczególnie zalecane są warzywa zielone. Wysoka zawartość luteiny, która wpływa na ostrość widzenia, szczególnie w starszym wieku, w sałacie rzymskiej, zielonym groszku, szczawiu, brokułach, szpinaku i kapuście.

  Witamina C, znajdująca się we wszystkich owocach cytrusowych i ziołach, pomaga siatkówce utrzymać właściwą przepuszczalność naczyń włosowatych. Świeżo wyciśnięte soki natychmiast po wirowaniu zachowują najwyższe stężenie witamin. Nasycone kwasy tłuszczowe omega-3 pozyskiwane są ryb, również pomagają poprawić widzenie, pomagając wzmocnić mięśnie oka.

Dodaj komentarz

Close Menu