Wspomaganie planowania rodziny

Wspomaganie planowania rodziny

Czym jest świadome planowanie rodziny?

Świadome planowanie rodziny to nie tylko unikanie zapłodnienia. Świadome podejmowanie decyzji o posiadaniu potomstwa, to bardzo ważne i odpowiedzialne plany. Podwyższanie swojej znajomości organizmu, jego cyklu, stanu zdrowia i reakcji wspomaga zapłodnienie i przede wszystkim utrzymanie fizjologicznej ciąży. Umiejętność obserwacji własnego organizmu i wszelkich objawów zarówno tych oczekiwanych, jak i tych niespodziewanych, których uczymy się w trakcie planowania rodziny, pomaga w codziennym funkcjonowaniu.

Kontrolowanie i obserwowanie własnego ciała pomaga reagować i zapobiegać chorobom lub niepożądanym przypadłościom. Warto jednak mieć na uwadze, że każdy organizm się zmienia pod wpływem przeróżnych sytuacji oraz bodźców. Dlatego też samoświadomość swojego ciała jest tak istotna podczas świadomego wspomagania zakładania rodziny, jak i ogólnego funkcjonowania w dobrym stanie zdrowia.

Świadomość kiedy są dni płodne

Świadomość własnego ciała i miesięcznego cyklu jest dla każdej kobiety bardzo ważne. Pozwala na samodzielne kontrolowanie zachowań organizmu i jego reakcji na przeróżne sytuacje. W przypadku zachowywania jak najlepszego zdrowia i bez występowania jakichkolwiek nieprawidłowości, dni płodne wypadają po czternastu dniach od rozpoczęcia krwawienia miesiączkowego. Dni płodne oznaczają możliwość zapłodnienia i zajścia w ciążę przez kobietę. Regularne kontrolowanie swojego zdrowia i wykonywanie wszystkich potrzebnych badań, pomaga poznać lepiej swój organizm i wszystkie jego prawidłowości. Warto znać wszelkie podstawy takie jak ilość dni występującej miesiączki, jednak przy zachowaniu granicy pewnego błędu. Ważne jest także obserwowanie i kontrolowanie wszelkich wydzielin, nie tylko krwi podczas miesiączkowania. Właśnie dzięki temu możliwe jest określanie trwania dni płodnych lub występowania infekcji i innych nieprawidłowości.

Charakterystycznym objawem dni płodnych jest wyczuwalnie podwyższona temperatura w okolicach intymnych oraz występowanie gęstego, białego śluzu. Nie są to oczywiście jedyne objawy, którymi powinno się kierować podczas określania trwania swoich dni płodnych. Warto pamiętać, że stosowanie zbyt intensywnej higieny intymnej w postaci silnych płynów lub noszenie bielonych wkładek, może skutecznie zaburzać objawy i wzmagać występowanie infekcji intymnych. Wszelkie zmiany w diecie lub intensywności codziennej aktywności fizycznej, również zaburzają trwanie cyklu miesięcznego, dlatego dobrze jest wiedzieć jak działa test owulacyjny.

test owulacji kiedy współżyć
Czy test owulacji powie nam kiedy współżyć ?

Najlepszy czas kiedy zrobić test owulacyjny

Posiadając pełną świadomość swojego ciała i jego reakcji, można z powodzeniem starać się szacować występowanie swoich dni płodnych. Jednak dokładne określenie występowania owulacji nie jest takie proste i oczywiste. Bardzo pomocny jest test owulacyjny kiedy współżyć pragniemy dla osiągnięcia celu w postaci zajścia w ciążę.

Choć żywotność plemników w pochwie kobiety wynosi nawet do kilku dni, najlepszym sposobem na świadome zajście w ciąże jest współżycie w trakcie trwania dni płodnych oraz owulacji. Jednak przydatność jaką ma test owulacyjny ma znaczenie również podczas świadomego odsuwania zajścia w ciąże i zapłodnienia. Ważna jest również cierpliwość oraz zachowanie spokoju, ponieważ sprzyja to świadomemu planowaniu rodziny. Kolejną bardzo istotną kwestią jest również zachowanie cierpliwości w oczekiwaniu na wymarzoną ciążę, nawet jeśli wszystkie starania i kolejne kroki wykonujemy tak jak należy. Nie zawsze zapłodnienie następuje podczas pierwszej owulacji.

Dopiero po około roku bezskutecznego starania się o zajście w ciążę, warto skonsultować się z lekarzem i wykonać wszelkie potrzebne badania lekarskie. Pozwolą one na określenie stanu zdrowia, płodności i możliwości zajścia w ciążę. Przed zajściem w ciąże powstrzymywać czasem mogą również takie czynniki jak przyjmowane leki, niezachowywanie odpowiedniego stanu zdrowia i zaniedbania w higienie intymnej. Planując świadome rodzicielstwo i założenie rodziny, najbardziej rozsądne jest dbanie o swoją codzienną dietę, regularną aktywność fizyczną i dostarczanie sobie odpowiednich składników odżywczych, minerałów oraz witamin.

Zdrowie mężczyzny i test płodności dla mężczyzn

test płodności dla mężczyzn
Odpowiednia dieta umożliwi wpłynąć na test płodności dla mężczyzn

Na zapłodnienie ogromny wpływ ma zdrowie i aktywność mężczyzny. Znajomość cyklu miesięcznego partnerki oraz świadomość występowania u niej dni płodnych czasem jest niewystarczająca dla osiągnięcia upragnionego efektu, czyli zapłodnienia. Bardzo istotna jest ilość plemników, którą można zbadać. Zbyt niska ilość plemników, może niestety skutecznie uniemożliwić zapłodnienie, a nawet oznaczać bezpłodność mężczyzny. Jakość plemników również jest bardzo istotna i warto znać sposoby jak o nią dbać. Bardzo ważna dla mężczyzny jest codzienna dieta, dbanie o regularną aktywność fizyczną i regularne kontrolowanie stanu swojego zdrowia. W przypadku mężczyzn ogromne znaczenie ma układ krwionośny i jego stan. Przepływ krwi jest ważny dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. 

Dodaj komentarz

Close Menu