Jak szybko i skutecznie obniżyć gorączkę u dziecka?

Jak szybko i skutecznie obniżyć gorączkę u dziecka?

Gorączka u dziecka niemal zawsze wzbudza w rodzicach niepokój. Oznacza to bowiem, że w organizmie naszego malucha zaczyna dziać się coś niedobrego. Chociaż organizm w ten sposób broni się przed infekcją, wysoka temperatura ciała może stanowić bardzo poważne zagrożenie, szczególnie u małego dziecka. Dreszcze i obfite poty mogą spowodować odwodnienie. Mogą pojawić się majaki i zaburzenia świadomości, a sam organizm staje się osłabiony. Podpowiadamy jak szybko i skutecznie obniżyć gorączkę u dziecka. 

Gorączkujące dziecko – kiedy zacząć się martwić?

Wielu z nas, szczególnie debiutujących w roli rodzica, zastanawia się, czy gorączka jest groźna dla naszych pociech. Kiedy wystarczą domowe sposoby i leki przeciwgorączkowe, a kiedy należy zacząć się martwić i odwiedzić lekarza? Zależy to od wielu czynników, spośród których najważniejszy jest wiek dziecka. Gorączka stanowi największe zagrożenie dla niemowląt, u których ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze wystarczająco dojrzały. Właśnie dlatego ich temperatura może wahać się między 36,6, a nawet 37,5ºC. Zazwyczaj jest ona niższa rano i stopniowo podwyższa się przez kolejne godziny. Może ona także podwyższyć się po intensywnym płaczu lub wybudzeniu się ze snu. Ponieważ gorączka u niemowlaka jest stanem szczególnie niebezpiecznym warto wiedzieć kiedy należy zacząć rozważać interwencję. W przypadku niemowlaków nasz niepokój powinna budzić gorączka, która przekracza 38ºC. W przypadku starczych dzieci o stanie podgorączkowym mówimy kiedy temperatura znajduje się przedziale od 37,2ºC do 38,0ºC. Powyżej 38,5ºC można już mówić o wysokiej gorączce, natomiast kiedy przekroczy ona 40ºC powinniśmy jak najszybciej poszukać pomocy lekarskiej. 

Jak obniżyć gorączkę u dziecka?

W momencie kiedy widzimy, że temperatura ciała naszej pociechy wzrasta ponad stan podgorączkowy, powinniśmy zacząć myśleć o tym jak zbić gorączkę u dziecka. W zależności od sytuacji istnieje na to wiele sposobów. W przypadku stanów podgorączkowych lub niewielkiej temperatury można zastosować sprawdzone domowe sposoby. Pośród najpopularniejszych z nich wymienić można na przykład zimne okłady. Kładzie się je nie tylko na czoło, ale także na łydki i kark dziecka. Nie tylko pomagają one zbić gorączkę, ale także przynoszą naszemu dziecku wyraźną ulgę. 

jak zbić gorączkę u dziecka
Jak skutecznie zbić gorączkę u dziecka ?

Warto rozważyć także chłodną kąpiel. Metoda ta, stosowana jeszcze przez nasze babcie, zadziała kiedy woda w wannie będzie w temperaturze około 2ºC. Jest to bardzo skuteczny sposób na ulgę w gorączce, jednak powinniśmy pamiętać, aby woda nie była chłodniejsza niż wspomniane dwa stopnie, ponieważ w przeciwnym razie, zamiast pomóc, możemy nawet zaszkodzić. 

Jedną z najpopularniejszych metod zbijania gorączki jest ciepłe mleko podane z czosnkiem i miodem. Nie jest to wprawdzie wyjątkowo smaczne połączenie, jednak antybakteryjne właściwości jego składników mogą bardzo skutecznie rozprawić się z lekką gorączką. Dodatkowo gorące mleko wzmaga produkcję śluzu w drogach oddechowych, co może być bardzo pomocne w zwalczaniu pierwszych objawów przeziębienia. Podobną skutecznością wykazują się napary ziołowe, które prawdopodobnie zostaną cieplej przyjęte przez naszego chorego malucha. Na lekką gorączkę doskonały będzie napar z czarnego bzu. Można zdecydować się także na liście i owoce maliny, lipę lub jeżynę. Smaczny napar skutecznie rozgrzeje. Po wypiciu należy jak najszybciej położyć naszą pociechę do łóżka. 

Co zrobić kiedy pojawia się wysoka gorączka u dziecka?

Wysoka gorączka u dziecka niesie za sobą wiele niebezpieczeństw. Jednym z największych jest ryzyko odwodnienia, które pojawia się szczególnie często kiedy gorączce towarzyszą poty. Gorączkujące dzieci nie mają apetytu, a rodzice często próbują na siłę podawać im lekkostrawny pokarm. Nie ma potrzeby tego robić, warto natomiast zadbać, aby nasza pociecha przyjmowała dużo płynów. Można podawać je w formie lekkich herbatek ziołowych, przegotowanej wody lub naparów. Pamiętajmy, aby pomieszczenie, w którym przebywa chore dziecko nie było zbty ciepłe. Idealna temperatura powietrza powinna utrzymywać się w granicach dwudziestu – dwudziestu dwóch stopni. Warto zainstalować tam nawilżacz powietrza, a w wypadku kiedy nie jest to możliwe powiesić na kaloryferze mokry ręcznik. 

gorączka u niemowlaka
Gorączka u niemowlaka potrafi zaatakować znienacka – co wtedy zrobić?

Przy wysokiej gorączce domowe sposoby mogą nie wystarczyć, dlatego w takich momentach warto sięgnąć w stronę środków farmaceutycznych. Najczęściej stosuje się leki przeciwgorączkowe na bazie ibuprofenu lub paracetamolu. Na rynku znajduje się wiele rodzajów preparatów, które dedykowane są właśnie najmłodszym. Warto pamiętać, aby nie podawać dzieci aspiryny ani polopiryny. Leki te mogą wywołać bardzo niebezpieczny dla najmłodszych zespół Rey’a. 

W przypadku lekkich infekcji leki powinny zadziałać stosunkowo szybko. Pamiętajmy jednak, że jeżeli po podaniu leków temperatura nie spada lub wręcz przeciwnie – rośnie, powinniśmy jak najszybciej skorzystać z pomocy lekarza. Gorączka powyżej czterdziestu stopni jest bowiem zagrożeniem nie tylko dla zdrowia, ale także dla życia dziecka. 

Dodaj komentarz

Close Menu